Skip to content

СПРАВЕДЛИВОСТ.НЕТ

Menu
Menu

Асен Василев: Румен Радев се обяви за защитник на Русия и „Газпром“. Това е срам

Posted on октомври 26, 2023

Асен Василев: Румен Радев се обяви за защитник на Русия и „Газпром“. Това е срам

Това няма да спре новата такса за пренос на газ, увери финансовият министър

„Учудващо е, че президентът на републиката не защитава националния интерес. Националният интерес е интересът на Република България, а не на Руската федерация и „Газпром“. С действието си президентът се обяви като защитник на „Газпром“ и в разрез на българския национален интерес и политиките на Европейския съюз, които правителството изпълнява. Това е срам за президентската институция“. Това заяви Асен Василев на брифинг по повод това, че днес президентът сезира Конституционния съд за таксите за пренос на руски газ.

„Днес стана ясно, че президентът е реферирал таксата наложена върху преноса на руски газ в конституционния съд на Република България. Това няма да спре изпълнението на закона. От 13 октомври таксата се събира, очакваме и първите постъпления на 14 ноември. Уведомени са всички компании“, коментира Василев.

Финансовият министър заяви, че таксите не оскъпяват газа за съседните ни страни, защото техните договори са с точка на доставка в съответната страна, единствеено се намаляват печалбите за „Газпром“.

„Видях изкаването на външния министър на РСМ, но за да предявиш какъвто и да е иск, трябва да има щета. Цената за РСМ не се променя и няма щета“.

Асен Василев коментира и липсата на шефа на НАП Румен Спецов в създалата се ситуация: „Спецов е на конференция в Брюксел. НАП нямат право да изнасят данъчна тайна. Единствените са осигурените лица, каквото направиха в съобщение самата рафинерия“.

Финансовият министър уточни, че внесените пари от “Лукойл” до момента са в размер на 154 млн. лева.  „До 31 октомври трябва да бъдат внесени всички солидарни вноски авансово. После до 30. 11 трябва да бъде внесена и вноската за ноември. Те трябва да са в размер на 90% от дължимото, иначе има висока наказателна лихва. До края на годината очкаваме да бъдат внесени до 400 милиона лева като това включва тези 154 милиона, които са внесени”, напомни Василев.

Той направи и историческа справка – за периода от 2009-та до 2020 г. Лукойл е декларирала загуба в размер на 1 милиард 882 милиона лева. За 2021 година групата е декларирала печалба от 170 милиона, а за 2022 г. – от 404 милиона лева.

Източник: mignews.info

Последно качени

  • Румен Радев с ключови реформи в енергетиката
  • Слънчево време утре до обяд, след това краткотрайни валежи
  • Източват ли се „Пирогов“ и „Света Анна“ от докторски фамилии с имоти, лозя и къщи в 3 държави? Скриха ли 12 млн. в злато в Турция в деня след победата на Румен Радев?
  • Международната космическа станция е в готовност за евакуация, има теч на въздух
  • Код „преговори“: Как Румен Радев видя дипломацията през годините

Категории

  • Други
  • КЛЮКИ
  • КРИМИНАЛНО
  • ОБЩЕСТВО
  • ПОЛИТИКА
  • РАЗСЛЕДВАНЕ
  • СКАНДАЛ
©2026 СПРАВЕДЛИВОСТ.НЕТ | Design: Newspaperly WordPress Theme