По думите му по отношение на пропан-бутана около 110 млн. годишно ще влязат в хазната. „Това ще се отрази на потребителите, това са обикновено по-бедните. По-добре е този нулев акциз да се запази. От друга страна, цените на горивата се стабилизираха“, каза още Бенчев.
Той подчерта, че пазарът е приел войната като нормална даденост в продължение на няколко месеца.
„Доларът поевтинява, което означава повишаване на курса на суровия петрол. Цените от 85 долара за барел Брент са сравнително нормални. Очаквам да се задържат, защото няма фактори, които да качат цената. Проблемът по-скоро ще дойде есента или зимата, ако тя е студена“, смята гостът.
Бенчев коментира и регламента за търговия с емисии в транспорта и сградите, според него той ще стане ясен в рамките на дни. „Общ нормативен акт, който ще даде възможност на Комисията да разработи цялостна схема. Това ще бъде нещо подобно на схемата за търговия с емисиите за въглищните централи. Лошото е, че няма да започне със свободни квоти и това ще се отрази върху пазара“, посочи той и изрази притеснение, че държавата няма стратегия какво ще правим в транспорта през следващите години.
„Надявам се да получим някакъв вид дерогация от прилагането на тази схема. Другите нормативни актове, които се готвят, са да се намери най-добрият начин те да работят за българската икономика. За сектор „Транспорт“ дори няма написана стратегия. От три години предлагаме на министерствата да кажем какво е нашето становище. Такава е обстановката“, обясни главният юрист на Българска петролна и газова асоциация пред Bulgaria ON AIR.
Източник dnes.bg