Skip to content

СПРАВЕДЛИВОСТ.НЕТ

Menu
Menu

България плаща по над 11 млн. лв. годишно за членството си в международни НПО

Posted on май 22, 2025

България плаща по над 11 млн. лв. годишно за членството си в международни неправителствени организации, заяви пред журналисти в Народното събрание народният представител от „Възраждане“ Димо Дренчев. Не се обявяваме срещу членството в тези организации. Апелираме министерствата на преразгледат нуждата и ползата, които членствата в дадена неправителствена организация имат за България, и добавената стойност, обясни депутатът.

От „Възраждане“ са попитали Министерството на финансите за това колко са средствата, които България харчи за различни международни неправителствени и надправителствени организации. Оказа се, че такава информация не съществува в Министерството на финансите. Наложи се да питаме всяко едно от министерствата поотделно. Някои не разбраха въпроса, не искаха да отговорят, Министерството на външните работи още не е отговорило, но в крайна сметка събрахме информация, горе-долу от всички министерства, че България плаща по над 11 млн. лв. годишно, коментира Димо Дренчев.

Според него тези разходи са с тенденция за постоянно нарастване, тъй като различните организации непрекъснато увеличават разходите си за издръжка и персонала си. Той даде пример с Министерството на здравеопазването, което тази година трябва да плати 290 000 лв. членски внос на Световната здравна организация (СЗО). Дренчев припомни за очакваното оттегляне на САЩ, които осигуряват най-значителната част от финансирането на организацията.

Министерството на образованието и науката членува в 20 неправителствени организации, Министерството на транспорта и съобщенията – в 19, някои вече са с отпаднала необходимост. Министерството на околната среда и водите харчи над 300 000 лв. годишно за борба с дупката в озоновия слой, считаме, че това остана в 80-те години на миналия век и трябва са преразгледа, каза Дренчев. Министерството на енергетиката плаща 450 000 лв. за участие в структура, която е създадена през 80-те години на миналия век с държави, които вече не съществуват, с цел да се проучва добива на подземни богатства в Тихия океан. Не е много ясно какво сме добили като ресурси. Тези пари може да се използват за енергийна ефективност някъде в България, коментира още депутатът./БТА

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. Източник dnes.bg

Последно качени

  • Големите отсъстващи от Световното първенство по футбол
  • НАП проверява доходите и имуществото на шофьорите от „Челопешко шосе“
  • Христо Пъдев вдигна ергенско парти с Владо Зомбори и Велизар Величков (Снимки)
  • Веригите обещаха на среща с Радев поне 6 месеца да продават с до 30% по-евтино основни храни
  • Николай Бареков в “ИнтервюТО”: Борисов и Таки се готвят да хвърлят Пеевски под автобуса! (Видео)

Категории

  • Други
  • КЛЮКИ
  • КРИМИНАЛНО
  • ОБЩЕСТВО
  • ПОЛИТИКА
  • РАЗСЛЕДВАНЕ
  • СКАНДАЛ
©2026 СПРАВЕДЛИВОСТ.НЕТ | Design: Newspaperly WordPress Theme