Доброволците от България продължават да помагат на пострадалите от земетресенията в Турция. В помощта се включи и Димитър Христов, който е част от групата за пещерно спасяване, работили основно в град Антакия.
„Приготвяме се за прибиране в България. На терен работим и с други организации. Денонощно се работи. 24 човека сме и сме разделени на 5 екипа. Работим по сигнали“, каза Христов в ефира на „България сутрин“.
Екипът е пристигнал в четвъртък срещу петък в Хатай. Доброволците ни все още очакват информация за прибирането си, обясни той.
„В първите дни имаше доста вторични трусове. На терен това е проблем, защото има сгради, които са пред падане и това създава риск. Колкото и песимистично да звучи, след 8 дни на такива температури шансовете за живот са малко. Вече е хуманитарна мисия, а не спасителна акция. Няма полза от нас. Дори и да искаме да останем, сме неправителствена организация и не сме признати от държавата. Всеки си е взел отпуска и няма как да останем“, коментира доброволецът.
Пред Bulgaria ON AIR Христов заяви, че проникването в тесни пространства е трудно и опасно, налагат се непрестанни решения.
„Имахме няколко случая с хора от наш екип в сгради, имаше вторични трусове – не е безопасно. Ние провеждаме тренировки всяка година, но това, което се случва тук, не може да се тренира. Всеки може да е полезен с опита си от други операции. Тесните пространства тук са опасни. Имахме случаи, в които по средата на акцията прекратявахме. Лошото е, че като НПО нашата държава не застава зад нас. И тук в началото гледаха с неуважение към нас, но видяха, че сме полезни“, заяви спасителят.
За подобно бедствие се изискват спасители с различни умения, подчерта Христов. „Планински спасители, кучета, дронове, термокамери, тежка техника. Силните ни страни са, че можем да проникнем надълбоко, движим се бързо, можем да копаем. В екипа имаме няколко медицински лица“, изтъкна доброволецът.
Източник dnes.bg