Skip to content

СПРАВЕДЛИВОСТ.НЕТ

Menu
Menu

Европейската прокуратура подхвана ГЕРБ за ремонта на жълтите павета

Posted on март 31, 2023

Европейската прокуратура подхвана ГЕРБ за ремонта на жълтите павета

Предполагаемите щети от реставрацията на софийския център са за 3 милиона евро

Европейската прокуратура извършва днес обиски в София в рамките на разследване за възможна корупция и злоупотреба с еврофондове при реставрацията на историческия център на града, включително на знаменитите жълти павета.

Това се казва в разпространено съобщение на институцията.

Разследването е под кодовото име „Жълт паваж“. Асоциацията вероятно иде от знаменитата песен „Сбогом, жълт паваж“ на Елтън Джон.

Твърденията са за злоупотреби с предназначеното за столичната община финансиране за реновиране на стария градски център. Дейността се съфинансира от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Има подозрения и за корупция, като предполагаемите щети са за 3 милиона евро.

Европейската прокуратура е започнала това разследване през есента на 2022 г. въз основа на медийни публикации. Обвинението проверява договори, подписани между столичната община и две търговски компании след процедури за обществени поръчки.

Според разследването първият договор бил подписан през 2018 г. за реставрация на централната част на София, включително на бул. „Цар Освободител“ и пл. „Народно събрание“. Две години по-късно обаче, след извършване на редица плащания, договорът бил прекратен по взаимно съгласие. Поводът бил неизпълнение между условията и инвестиционния проект. Отбелязано било също, че строителните дейности потенциално могат да увредят Централния военен клуб, който е построен през 1907 г. и има историческа ценност. Въпреки това на изпълнители били платени близо 3 милиона евро (6 милиона лева), без да се удържат неустойки.

След прекратяването на този договор общината подписала ново споразумение с друг изпълнител при същите условия. Изпълнителят поискал авансово плащане от близо 750 000 евро (1,5 милиона лева) за реставриране на вековните жълти павета в центъра, защитени от българския Закон за културното наследство. Сумата засега не е изплатена и се очаква проучване на ситуацията.

Поисканата от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) техническа експертиза обаче установила, че паветата били положени лошо и че по някои от блоковете имало пукнатини. Лошото качество на възстановителните работи заедно с липсата на проверки от страна на общината биха могли потенциално да доведат до допълнителни разходи. Това показват предоставените на Европейската прокуратура финансови документи.

Според разследването изпълнителите предоставили подправени документи с невярно съдържание. Те удостоверявали, че работата била свършена в съответствие с със спецификациите. Това довело до неправомерни плащания.

Днешните обиски и следствени действия се извършват от ГДБОП на пет места. За целите на следствието полицията се готви да конфискува документация и електронни доказателства, свързани с прилагането на проекта.

Share this:

Източник: mignews.info

Последно качени

  • Транс дъщерята на Илон Мъск си тръгна от интервю след въпрос за баща й
  • Като две капки вода: Мария Бакалова и Парис Хилтън са като сестри
  • Пластични хирурзи коментират промените във външния вид на Дженифър Лопес
  • Дженифър Гарнър: Разводът с Бен Афлек спря кариерата ми
  • Разкриха самоличността на шофьорите от гонката с три жертви в София

Категории

  • Други
  • КЛЮКИ
  • КРИМИНАЛНО
  • ОБЩЕСТВО
  • ПОЛИТИКА
  • РАЗСЛЕДВАНЕ
  • СКАНДАЛ
©2026 СПРАВЕДЛИВОСТ.НЕТ | Design: Newspaperly WordPress Theme