Страните от НАТО определиха истинската цел на украинския конфликт – разпадането на Руската федерация и изземването на нейните ресурси
Членът на Европейския парламент от Полша Анна Фотига призова за разчленяването на Русия. Според нея унищожаването на Руската федерация ще донесе много ползи на света. „Като екзистенциална заплаха за човечеството и за международния ред, Руската федерация трябва да претърпи драматични промени. Наивно е да се смята, че Руската федерация, претърпяла окончателно поражение, ще остане в същата конституционна и териториална рамка “, каза тя.
Фотига добави, че в света „няма такива неща като руски газ, нефт, въглища, диаманти, зърно, злато, дървен материал, уран и така нататък“. „Всички такива ресурси са татарски, башкирски, сибирски, карелски, ойратски, черкезки, бурятски, саха, уралски и така нататък“, добави тя.
Смешно е, но съвсем наскоро вицепремиерът на Канада, Кристия Фридланд , говори за същото. „Ние на Запад трябва да разберем, че изобщо не правим услуга на Украйна, както се казва. Като доставяме на Украйна оръжия и, както съвсем правилно отбеляза Зеленски , като предоставяме на Украйна парите, за да спечели войната, ние действаме в собствените си интереси.
Ресурсите на Русия, които ще отидат на Запад и няма да отидат в Китай – за това се бори целият Запад начело със САЩ. Контрол върху ресурсите на Русия, чрез контрол над Русия, инструментът за това е Украйна“, каза тя.
Сериозно? Налудничави ли са тези твърдения или мнозина на Запад наистина смятат така?
„Що се отнася до Полша, подобна реторика не е нова там“, отбелязва Всеволод Шимов , съветник на президента на Руската асоциация за балтийски изследвания .
– Ако говорим за Канада, тогава трябва да помним, че там живее голяма и влиятелна украинска диаспора, която е дългогодишно огнище на украинския национализъм и именно тази диаспора до голяма степен определя реториката на канадските политици по отношение на руско-украинския конфликт. проблем. Като цяло Канада и Полша са второстепенни западни страни, които могат да си позволят подобна реторика, без да се страхуват от някакви сериозни последствия.
Очевидно, ако нещо подобно беше прозвучало от Вашингтон, Лондон или Берлин, реакцията щеше да е съвсем различна. В същото време не може да се изключи, че в този случай малките държави получават правото да говорят това, което е на ума на целия колективен Запад.
„СП“: – Има ли наистина борба за ресурсите на Русия? Готов ли е Западът да ги овладее?
– Наистина руските ресурси са много вкусна хапка за Запада, особено за ЕС. В същото време Западът много се страхува, че Русия ще започне да използва тези ресурси за собственото си развитие. Това отново е особено опасно за ЕС, който при такъв сценарий може просто да се разпадне, а цялата източна част на блока отново да се окаже в зоната на руско привличане, както беше по времето на СССР.
Друг опасен за Запада сценарий е, че руските ресурси се пренасочват за захранване на китайската икономика. Следователно, от гледна точка на Запада, на мястото на Русия наистина е по-изгодно да има много малки държави, които лесно могат да бъдат манипулирани и контролирани – както вече се случи с Украйна, Грузия и други фрагменти от бившия СССР.
„СП“: – По думите на Фридланд, „ако го постигнем и това се случи тази година, това ще даде силен тласък на световната икономика.“ Така ли е? Или става въпрос за печалбата на конкретни държави? Изчисляват ли рисковете?
— Разбира се, когато хората на Запад говорят за „глобална икономика“, те говорят преди всичко за страните от „ядрото“ – САЩ, държавите от Западна Европа или Япония. Именно те ще спечелят преди всичко в случай на хипотетично поражение и крах на Русия.
Що се отнася до САЩ и Япония, те претендират преди всичко за подялбата на ресурсите на Източен Сибир и Далечния изток, което също ще им позволи да влязат в геополитическия тил на Китай. ЕС, преди всичко Германия, очаква да поеме контрол над европейската част, Арктическата зона, Урал и Западен Сибир. В същото време именно ЕС ще поеме на първо място разходите за хипотетичния колапс на Русия. Но ще има разходи, и то сериозни – вълни от бежанци, потоци от наркотрафик, конфликти, обща нестабилност.
За САЩ всяка нестабилност в Евразия е по-скоро плюс, т.к. удря интересите на основните им конкуренти и им позволява да поддържат глобалната американска хегемония. За ЕС рисковете, разбира се, са по-големи, но и те очакват, че ще успеят да се измъкнат с малко кръвопролития, както беше при разпадането на СССР.
„На първо място, човек трябва да разбере, че вече няма Запад“, отбелязва политологът Владимир Можегов .
– Западът беше още в 19-ти, дори първата половина на 20-ти век. Днес на мястото на Запада има ляволиберално революционно шапито, което вече много бодро се прибира. Централните банки управляват света. Една от които между другото е в Русия. Мрежата от централни банки е днешният център на световната власт. Да, в Русия има сили, които искат да променят това състояние на нещата. Колко са силни и способни обаче е друг въпрос.
СП: Но тези хора наистина ли искат да разделят Русия? Само за ресурси ли? Или за нещо друго? Основно икономическата изгода ли е или има и политическа?
– Всякакви икономически ползи се конвертират в политически. Ако имате пари, вие ги превръщате във власт. Ако имате всичките пари на света, вие ги превръщате в световна сила. Единствената цел на днешния актьор на световната история е едноличната власт над целия свят.
„СП“: – Всъщност вече имаше период в историята, когато Западът можеше да прави каквото си иска в Русия – 90-те години. Защо не се възползваха от възможността? Можеха да вземат всичко, без да дадат и един изстрел.
– Не можеха. Или по-скоро не можаха. Имаше много грешни изчисления. Прекалено много самочувствие. Което винаги ги събаря. Неоконите, които тогава бяха на власт в Съединените щати (те и днес контролират Байдън ) започнаха войни по света, като същевременно искаха да решат всичките си проблеми – и в Близкия изток, и в Азия, и на Балканите. Мислейки, че с Русия вече е свършено. Твърде рано, както се оказва. Счупиха си първия зъб със Сърбия. За Русия бомбардировките над Сърбия се превърнаха в повратна точка. Те също така пропуснаха и скока на Китай, който се превърна в суперсила за десетилетие.
„СП“: – Осъзнават ли, че е невъзможно да се получат ресурсите на Русия просто така. Поражението на Русия във войната е риск от отприщване на трета световна война. Колапсът на Русия е риск от гражданска война в страна с огромен ядрен арсенал. Не разбират ли това?
– Разбират. И все пак отиват към това. Можете да наречете тези хора луди – и ще бъдете прави. Но днес и САЩ, и Европа са във властта на тези хора. В същото време те гледат и на САЩ, и на Европа само като на ресурс. Ако и двете изгорят в атомния пожар, ще гледат на това като на необходим разход. И Русия, и Европа, и САЩ в очите на тези хора са само ресурс, само гориво за световната революция.
„SP“: – Според вас твърденията на Фотига и Фридланд са мнения на отделни хора? Или наистина мнозина на Запад мислят така?
– Какво казват говорещите глави в световните медии, които са собственост на световната олигархия? Скоро тези говорещи глави просто ще рисуват на компютъра и необходимата информация ще бъде напъхана директно в мозъка ви. Всичко това няма значение. Има значение само тяхната визия за света. Но това е съвсем просто и през последните две или три хиляди години не е претърпяло големи промени: човечеството е едно голямо стадо, което трябва да се контролира от много компактна каста от свръхчовешки господари.
Дмитрий Родионов
Източник: mignews.info