
Снимка Булфото, архив
Министерството на енергетиката е получило информация, че бившият шеф на АЕЦ „Козлодуй“ Александър Николов, който попадна в списъка „Магнитски“, опитва да прокара руско влияние и корупционни практики. Затова ръководството на атомната централа е било сменено. Това каза министърът на енергетиката Росен Христов в предаването „Събуди се“ по Нова телевизия.
Службите са разследвали случая и са излезли с доклади, поясни той. До момента не е имало запитване към Министерството на енергетиката от страна на американските служби за допълнителна информация, свързана със списъка „Магнитски“.
Бюджетите в сектора на енергетиката по думите са огромни – стотици милиарди в инвестиции и десетки милиони в разходи за експлоатация и поддръжка, подчерта Христов. „Не е неочаквано, че има такива апетити. Ние се борим активно срещу всякакви корупционни практики, включително си партнираме и с различни служби в страната и в чужбина. Приветстваме всяка помощ в борбата с корупцията“, заяви той.
Със сигурност има опити за руско влияние в Министерството на енергетиката, особено що се касае до ядрените технологии, смята министър Христов.
„Нашето решение е твърдо диверсификация и намаляване на зависимостта. Декември сключихме два договора за доставка на ново, свежо ядрено гориво“, каза още енергийният министър.
Ядрената енергетика е силно зависима от Руската федерация и санкции, които по някакъв начин засягат възможността да експлоатираме нормално и сигурно АЕЦ „Козлодуй“, са неприемливи за България. Те са неприемливи и за ЕС, ако от тях страда България, заяви Христов. „Наша задача е да предоставим всичката информация от това какъв би бил ефектът от подобни санкции върху българската енергетика и икономика така, че те да се структурират, за да имат необходимия ефект. България твърдо стои зад санкциите, винаги сме помагали те да бъдат структурирани по най-ефективни начин, така, че да защитим европейските и българските интереси, като същевременно оказваме натиск върху политиката на Русия. Такъв конструктивен подход имаме и сега“, коментира той.
Страната ни разполага със запаси от свежо ядрено гориво до момента, в който трябва да започнем да получаваме такова от новите доставчици, обясни Христов.
Няма предявено искане за обезщетение от „Газпром“ към България. „Кореспонденцията, която в момента водим, е свързана с една претенция за сравнително малки суми – няколко милиона, свързани с платени и доставени количества през месец април. По нашето счетоводство те имат да ни връщат средства, а по техните изчисления те имат да ни дават суми“, обясни министърът на енергетиката. Българската позиция е, че не дължи плащания.
За реклама в „Петел“ на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Източник: petel.bg