Снимка БГНЕС |
Над 2000 лева е ножицата при заплатите на университетските преподаватели. Това става ясно от форум за проблемите на висшето образование, организиран синдикат „Висше образование и наука“ (ВОН) към КНСБ. Гост на събитието е бил бившият министър Красимир Вълчев от ГЕРБ.
На форума са изнесени данни за някои заплати в държавните университети, които показват големи разминавания във възнагражденията. Минималната заплата на най-ниската академична длъжност „асистент“ е регулирана – тя се определя според правителствено постановление и от 1 юли 2022 г. бе увеличена от 1300 на 1500 лв. От нея зависят и размерите на останалите възнаграждения – на главни асистенти, доценти и професори, т.е. и те следва да бъдат увеличени със съответния процент. Очевидно обаче това не е станало навсякъде. Още при увеличаването на асистентските заплати част от ректорите заявиха, че бюджетът им няма да позволи нарастване и на останалите възнаграждения.
„Едногодишният анализ показва, че към 31 декември 2022 г. най-високата средна брутно работна заплата е в Медицинския университет-София – 3664 лв. Тя е 2,55 пъти по-висока от най-ниската в бранша – във Висшето транспортно училище „Любен Каравелов“ – 1434 лв.“, посочват от синдиката. Данните им показват още, че в 7 държавни висши училища средната брутна заплата е от 1434 лв. до 1700 лв. Това е под средната работна заплата за страната от 1750 лв. Такива са заплатите в Лесотехническият университет, УниБИТ, Минногеоложкият университет, Стопанската академия в Свищов, Висшето транспортно училище „Т. Каблешков“, Висшето училище по телекомуникации и пощи и Висшето строително училище „Любен Каравелов“.
Източник dnes.bg