Skip to content

СПРАВЕДЛИВОСТ.НЕТ

Menu
Menu

Първият соцмол у нас наближава 70: Как ЦУМ се превърна в емблема на София?

Posted on април 17, 2023

Централният универсален магазин – ЦУМ, днес е далеч от славата, която имаше десетилетия, но дълго време той е най-големият търговски център на Балканския полуостров. А вече е натрупал достолепните близо 70 години живот. Открит е през април 1957 година и в него са монтирани първите ескалатори в страната.

Емблема на изобилието по време на социализма, място за срещи на младите софиянци. Първият социалистически мол, построен по съветски образец, сега е търговски център. Но за поколенията отпреди 1989 г. той означава много повече от пазаруване.

Сградата е проектирана от архитект Коста Николов през 1956 г. и е построена година по-късно в архитектурния център на София, т. нар. „Ларго“. Тогава Централният универсален магазин е представлявал символ на просперитет и е бил гордост за страната.

Като най-модерната сграда на своето време, той е бил задължително място за посещение при всяко идване в София за всички гости на столицата.

Хората от цялата страна са идвали в ЦУМ за всяка важна покупка, понеже там са могли да намерят всичко. На втория етаж са били дамските стоки, а на третото ниво – мъжките.

На последния етаж са се продавали китари. През далечната 1957 г. витрината на магазина е била украсена от не какво да е, а от лек автомобил „Рено-Дофин“.

Вижте повече в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR

По публикацията работи: Красимир Ангелов Източник dnes.bg

Последно качени

  • Втори шеф на болница се оправда за 36 000 евро заплата
  • Мис България пори вълните (Снимки)
  • Нова версия за незаконния украински град край Варна
  • Едва на 43 г. почина Никсън – детето чудо на попфолка
  • 100 години Георги Парцалев: Незабравимият актьор оживява отново на сцената на Сатирата

Категории

  • Други
  • КЛЮКИ
  • КРИМИНАЛНО
  • ОБЩЕСТВО
  • ПОЛИТИКА
  • РАЗСЛЕДВАНЕ
  • СКАНДАЛ
©2026 СПРАВЕДЛИВОСТ.НЕТ | Design: Newspaperly WordPress Theme