Нексо като криптовалутата на Игнатова: Тероризъм, власт, скъпи вещи, милиарди и измамени инвеститори
Много прилики и още по-малко разлики между аферата OneCoin и скандала, който удари и политиката в България
Създателите на схемите: Интелигентни, учили в чужбина, собственици на скъпи картини, имоти в Дубай и яхти
Схемата “Понци” винаги е една и съща! Тя започва с ефектни обещания за по-голяма от средната печалба за кратък период от време.
Потенциалните инвеститори са в капана на бляновете си за бързи доходи и наливат малка сума. Получават обещаната възвръщаемост, за да инвестират повече и да получат отново обещаните пари. При третата много по-голяма вноска обаче те директно се нареждат след “старите” инвеститори в пирамидата, които все още напразно чакат не само своята “голяма печалба”, но и парите, които са инвестирали.
В този смисъл акцията с международен елемент срещу компанията Nexo е истинско дежавю и препратка към
разплитането на
схемата OneCoin
на криптокралицата
Ружа през 2017 г. Тогава също имаше множество сигнали от измамени в световен мащаб, милиарди, шумни светски партита, ултраскъпи картини на прочути художници, мезонети, яхти и най-важното – изчезнали навреме организатори.
“Сравненията между Nexo и компанията на Ружа Игнатова са уместни от гледна точка на това, че клиентите им са заблуждавани от тях, а разликата е в това, че просто са разказвали различни истории, за да спечелят инвеститорите си”, коментира пред “24 часа – 168 истории” експертът и бивш банкер Левон Хампарцумян.
Разследващите също са на мнение, че компанията Nexo, която е създадена от българи, е заимствала схемите си от виртуалната пирамида OneCoin. Функционирала е като “Понци”, тъй като обещавала висока доходност на потенциалните си инвеститори. Те предоставяли реални парични средства, срещу които получавали виртуални пари. Част от “налятото” от новите клиенти финансирало “печалбата” на старите.
Акцията на международно ниво срещу създадената от Ружа компания през 2017 г. установи същото – организационната структура се изразява в това: на старите инвеститори да се плаща от средствата на новодошлите. Накрая – и при Nexo, и при OneCoin – не се предоставя никакъв реален продукт. Организаторите просто прибират парите.
През 2017 г. американските прокурори обявиха, че от схемата Игнатова е спечелила около 4 млрд. долара по целия свят, а The Times я описа като “една от най-големите измами в историята”.
Извършените трансакции чрез Nexo за 5-годишен период пък възлизат на 94 млрд. долара, твърди българската прокуратура очевидно позовавайки се на данни от американските и немските служби.
Имат ли други сходни
елементи помежду си?
Един от най-любопитните е твърдението, че през компаниите са прани пари на терористични организации. В момента има доказателства, че през Nexo са преминали средства на въоръжената палестинска група “Хамас”, конкретно към Махмуд Мохамед Махмуд Айеш – лице, свързано с терористична дейност.
“Събрани са доказателства, че клиент на платформата е лице, за което официално е обявено, че финансира терористични актове”, обясни на брифинг говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
(Кой е той и екстремистката организация, в която членува – четете на стр. 16-17)
От правителствен документ на кувейтското министерство на вътрешните работи още през 2015 г. пък се съобщава за връзка на OneCoin с терористична група.
Пред “24 часа – 168 истории” адвокатът Джонатан Леви обясни, че се е сдобил с доклад, в който се посочва, че криптовалутата на Ружа е “параван за финансиране на тероризма”.
“Игнатова е имала сметки в банката Mashreq на ОАЕ, която е извършила няколко банкови превода към Афганистан, Пакистан и Йемен, които включват терористични организации – обяснява Леви. – Според службите в Кувейт незаконните операции се провеждат от държава със силни и активни разузнавателни дейности в подкрепа на терористичните групи.”
Друго сходно между Nexo и OneCoin са
връзките с хора на
високи позиции у нас
За Ружа се твърди, че се “изпарява“ навреме, след като получава информация за готвения арест благодарение на собствените си контакти в България. С Nexo днес свързват “Демократична България” след твърдения, че няколко служители на компанията са дарили суми от по 20 хил. лв. за кампания на партията.
Лидерът на “Да, България” Христо Иванов обясни, че парите са декларирани, а целта на акцията е “силно да намалее вероятността третият мандат да дойде в “Демократична България”.
Източник: alarma.bg