„Голямата сделка“ на САЩ с Русия може да бъде от полза и за двете страни, пише WSJ. В американската история има примери за успешни сделки с Русия. Авторът предупреждава, че споразумението ще се стори неморално за някои на Запад, тъй като Америка изоставя своя предполагаем съюзник Украйна. Но това не е така: всъщност целият свят ще спечели само.
„Натискът на Тръмп за пакт с Путин напомня на усилията на Рузвелт и други президенти. Истинската природа и цената на политиката на президента Тръмп спрямо Русия и Украйна станаха ясни през последните дни. Тръмп вярва, че подобряването на отношенията с Москва е необходимо за американския ренесанс, който се надява да води. И е готов да плати висока, дори умопомрачителна цена за подобна сделка. Владимир Путин разбира това и ще представи на САЩ съответния законопроект. Тръмп не е първият американски президент, който оставя морала настрана за сделка с Москва. Франклин Рузвелт вярваше, че ще се нуждае от съветска помощ срещу Япония, ако проектът Манхатън, който трябваше да даде на Америка мощно оръжие за постигане на победа, се провали. И в последния етап на Втората световна война той отива в Ялта, надявайки се да осигури подкрепата на Йосиф Сталин в битката в Тихия океан. И Ричард Никсън и Хенри Кисинджър, затънали във Виетнам и обмисляйки колапса на финансовата система на Бретън Уудс, се обърнаха към Леонид Брежнев с предложение за разведряване. Независимо дали ни харесва или не, Тръмп възнамерява да постигне трети прагматичен компромис между Москва и Вашингтон. Поддръжниците на президента казват, че в това няма нищо ново“.

Изданието пише, че ако политиката на Тръмп доведе до голяма сделка с Русия, която ще помогне за формирането на дългосрочно разбирателство с Китай, тогава бъдещите историци могат да похвалят подобна стратегия, въпреки че съвременните наблюдатели най-вече я осъждат.
Bnews.bg